Jakie dokumenty są potrzebne do wynajmu samochodu dostawczego?

Wkrótce czeka Cię przeprowadzka do nowego mieszkania? Przygotowujesz się do targów branżowych i musisz bezpiecznie przewieźć wszystkie elementy do budowy stoiska? A może prowadzisz firmę kurierską, a w związku z ogromną liczbą zamówień potrzebne Ci na cito dodatkowe auto o dużej ładowności? W każdej z tych sytuacji dobrze jest wiedzieć, jakie są formalności związane z wypożyczeniem samochodu dostawczego. Wkrótce będziesz już wiedzieć wszystko na ten temat – z dzisiejszego artykułu dowiesz się m.in. jakie dokumenty są wymagane do wynajmu i na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy.

Wypożyczanie samochodów dostawczych – jakie formalności są z tym związane?

Wszystko zależy od regulaminu wypożyczalni, z której usług chcesz skorzystać. Oferta skierowana jest najczęściej zarówno do przedsiębiorstw, jak i klientów prywatnych. W większości firm obowiązują te same warunki jak przy wynajmowaniu aut osobowych. Wymagane dokumenty do wynajmu samochodu dostawczego to z reguły jedynie:

  • ważne prawo jazdy,
  • dokument tożsamości, czyli paszport bądź dowód osobisty.

Warto jednak pamiętać, że do rezerwacji pojazdu w niektórych wypożyczalniach może być potrzebna także karta kredytowa lub debetowa. Zdarza się również, że wypożyczenie samochodu dostawczego związane jest z dodatkowymi formalnościami. Bywa przykładowo, że oprócz okazania wymaganych dokumentów klient musi wykazać również z góry określony staż za kółkiem. Liczy się data uzyskania prawa jazdy. Dość częsta jest też sytuacja, gdy wynajem jest niedostępny dla osób poniżej wskazanego roku życia (czasami kierowca musi mieć ukończone nawet 25 lat) – nawet jeżeli wypożyczeniem zainteresowany jest ktoś, kto uprawnienia do kierowania pojazdami zdobył już dawno.

O czym pamiętać przy podpisywaniu umowy?

Jeśli spełniasz wszystkie formalności wymagane do wypożyczenia samochodu dostawczego, czas na zawarcie umowy wynajmu. Zanim jednak to zrobisz, upewnij się jeszcze, czy dokument nie przewiduje limitu przejechanych kilometrów ani nie zakazuje wyjazdu za granicę.

Ribas gwarantuje minimum formalności związanych z wypożyczeniem samochodu dostawczego i brak limitu kilometrów w przypadku wynajmu krótkoterminowego. Sprawdź nasze przejrzyste zasady współpracy – wymagane są tylko podstawowe dokumenty i możesz ruszać w drogę!