Najlepsze sposoby na pakowanie ładunków w samochodzie dostawczym

Wartość towaru bardzo często idzie w parze z jego podatnością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Przykładem może być tutaj delikatny sprzęt elektroniczny, leki i artykuły wymagające przechowywania w ściśle kontrolowanej temperaturze czy wrażliwe materiały jubilerskie. Aby nie narazić się więc na poważne straty finansowe i nie stracić zaufania kontrahentów, przedsiębiorstwo transportowe musi zadbać o pakowanie ładunków w samochodzie dostawczym w taki sposób, aby ich bezpieczne przewożenie nie sprawiało żadnego problemu. Wymaga to nie tylko zastosowania odpowiednich akcesoriów, takich jak choćby siatki zabezpieczające czy drążki rozporowe, ale również dokładnego planowania i uwzględnienia wytycznych przekazanych przez zleceniodawcę.

Dzisiaj postaramy się nieco zgłębić temat bezpiecznego przewożenia ładunków. Pamiętaj, że staranne pakowanie towaru to jeden z najważniejszych przystanków na drodze do sukcesu w branży logistycznej – z naszymi poradami o wiele łatwiej będzie Ci go osiągnąć!

Pakowanie ładunków w bezpieczny sposób – o czym koniecznie musisz pamiętać?

Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim zapewnienie właściwej ochrony przed uszkodzeniami mogącymi wystąpić podczas przewozu towaru samochodem dostawczym. Służą do tego różnego rodzaju materiały zabezpieczające, np. folia bąbelkowa stosowana przy pakowaniu kruchych przedmiotów. Folia tego typu charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami amortyzującymi, a do tego skutecznie chroni ładunek przed chłonięciem wilgoci i osadzaniem się pyłu.

Jeżeli samochód dostawczy wykorzystujesz do przewożenia towaru na paletach, nie możesz zapominać o jego skrupulatnym bandowaniu, a więc owijaniu przesyłki za pomocą taśm, które następnie spina się z użyciem odpowiednich klamer. Na rynku dostępne są zarówno taśmy metalowe, jak i wykonane z tworzyw sztucznych. Bardzo dużą popularnością cieszą się obecnie wszechstronne, ekonomiczne w użytku taśmy polipropylenowe. W przypadku konkretnych zastosowań, np. przy pakowaniu ładunków o niestandardowych wymiarach, warto wybrać jednak np. elastyczne taśmy poliestrowe PET. Z kolei lakierowane taśmy metalowe sprawdzą się wówczas, gdy zależy nam na bezpiecznym przewiezieniu ciężkiego ładunku: konstrukcje stalowe, arkusze blach itp.

Ilość i typ materiału zabezpieczającego należy dobrać nie tylko z uwzględnieniem rodzaju transportowanego towaru, ale również długości trasy, aktualnej pory roku czy wymiarów przedmiotów. W wielu sytuacjach niezbędne okazują się przykładowo przekładki i narożniki tekturowe bądź zabezpieczenie kartonów transparentną folią stretch.

Jak zapewnić stabilność ładunku w samochodzie dostawczym?

Bezpieczne przewożenie ładunków wymaga jednak o wiele więcej zachodu niż tylko zastosowanie właściwych materiałów do pakowania towaru. Bardzo istotną kwestią jest również zagwarantowanie stabilności transportowanych przedmiotów, tak by poszczególne przesyłki nie przesuwały się podczas podróży i żeby ciężkie przesyłki nie uszkodziły nam lżejszych opakowań.

Koniecznie należy zatem pamiętać przy pakowaniu ładunku, że towar ułożony na palecie w wysoki stos nie będzie specjalnie bezpieczny i szybko może stracić swoją pierwotną formę. Najlepiej zatem – o ile tylko istnieje taka możliwość – równomiernie rozłożyć go na większą liczbę palet. Jeżeli towar owijamy folią stretch, trzeba za każdym razem się upewnić, że przedmioty na palecie ściśle do siebie przylegają. Jakiekolwiek niedociągnięcia mogą spowodować utratę stabilności przez całą konstrukcję. W razie potrzeby zalecamy użyć dodatkowo uchwytów mocujących, które skutecznie zapobiegają przemieszczaniu się ładunku na palecie i ułatwiają jego bezpieczne przewożenie.

Wszystkie te porady mogą zdać się jednak na niewiele, jeżeli sama paleta będzie uszkodzona lub dobrana nieadekwatnie do masy towaru, który ma się na niej znaleźć. Zanim więc zaczniesz pakowanie ładunku, zalecamy upewnić się, czy paleta rzeczywiście umożliwia bezpieczne składowanie przedmiotów wskazanych w zleceniu.

Nowoczesne samochody dostawcze dostosowane do przewożenia dowolnego typu ładunku możesz wynająć od firmy Ribas z Trójmiasta. Zapoznaj się z ofertą, wybierz interesujący Cię model i zacznij zarabiać na transporcie bez inwestowania ogromnych pieniędzy we własną flotę!