Długoterminowy wynajem auta to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród firm z branży transportowej. Wbrew pozorom dzieje się tak nie tylko dlatego, że samochód dostawczy z wypożyczalni nie stanowi poważnego obciążenia budżetu przedsiębiorstwa. Za wynajmem przemawia znacznie więcej korzyści: jeśli po jakimś czasie dojdzie np. do zmiany profilu działalności firmy, nieadekwatny do przewozu danego ładunku pojazd szybko można zwrócić i wypożyczyć inny model. Do wielu osób działających w sektorze logistycznym od lat przemawia również fakt, że dbanie o samochód dostawczy będący własnością innego podmiotu jest o wiele prostsze, a co najważniejsze – generuje jedynie marginalne koszty.
Przedsiębiorca nie musi bowiem martwić się regularnym serwisowaniem auta, zakupem ubezpieczenia, sezonową wymianą opon i innymi kwestiami spędzającymi sen z powiek zarządcom firmowej floty transportowej. Trzeba jedynie pamiętać o regularnym tankowaniu pojazdu, eksploatowaniu go zgodnie z przeznaczeniem i kilku pomniejszych sprawach. Do czego zatem tak właściwie ogranicza się dbanie o samochód dostawczy z wypożyczalni? Opowiadamy o tym w dzisiejszym artykule – przeczytaj, a wynajem na pewno już niczym Cię nie zaskoczy!
Właściwe dbanie o wynajęty samochód dostawczy – wszystko, co musisz wiedzieć
Zacznijmy od kwestii o absolutnie kluczowym znaczeniu: każda umowa najmu zobowiązuje Cię do niezwłocznego zgłaszania usterek pojazdu, nawet tych pozornie błahych. Jeżeli uszkodzenia nie powstały z Twojej winy (bądź zatrudnionych przez Ciebie pracowników), nie musisz obawiać się jakichkolwiek dodatkowych kosztów z tytułu naprawy samochodu dostawczego. Standardem jest, że wynajmujący gwarantuje pełną obsługę serwisową. Dbanie o jak najszybsze zgłaszanie awarii, zwłaszcza tych przekładających się na komfort użytkowania pojazdu, jest więc tak naprawdę w Twoim interesie. Wypożyczalnia we wskazanym w umowie terminie usunie usterkę w autoryzowanym serwisie i przygotuje dla Ciebie równowartościowe auto zastępcze, dzięki któremu unikniesz przestojów w pracy.
Aby nie narazić się na niepotrzebne koszty, nigdy nie zlecaj naprawy bądź konserwacji samochodu zastępczego z wypożyczalni na własną rękę. Może się przykładowo okazać, że zużyte elementy wymieniono na tańsze, nieoryginalne części. Takie rzeczy na pewno wyjdą podczas przeglądu technicznego wykonanego przed zdaniem pojazdu, lepiej więc nie próbować w ten sposób unikać kary umownej. Jeśli dane komponenty uległy naturalnemu zużyciu, dbanie o ich wymianę leży w gestii wypożyczalni.
Podstawowa pielęgnacja auta z wypożyczalni – o czym nie możesz zapominać?
Dbanie o samochód dostawczy użytkowany w ramach wynajmu długoterminowego ogranicza się w głównej mierze do przestrzegania zaleceń producenta pojazdu. Jakich? Nie możesz choćby przewozić wypożyczonym autem towaru o większej masie niż pozwala na to konstrukcja wypożyczonego przez Ciebie modelu. Bez konsultacji z wynajmującym nie wolno Ci również — co zrozumiałe — dokonywać przeróbek w pojeździe. Istotne jest za to przestrzeganie ustalonego limitu kilometrów!
Oprócz uzupełniania powietrza w oponach i dolewania płynu do spryskiwaczy musisz natomiast pamiętać o utrzymywaniu porządku w samochodzie. Dbanie o auto dostawcze sprowadza się zatem do:
- czyszczenia deski rozdzielczej,
- odkurzania i ewentualnie prania dywaników i tapicerki w przypadku większych zabrudzeń,
- niespożywania posiłków w kabinie,
- niepalenia wyrobów tytoniowych w wynajętym samochodzie,
- korzystania z myjni ręcznych bądź bezdotykowych – automatyczne mogą zniszczyć powłokę lakierniczą.
Warto podkreślić też, że wymagane jest dbanie nie tylko o sam samochód dostawczy, ale również wszelkie jego wszelkie wyposażenie dodatkowe, łącznie z np. urządzeniami GPS czy kamerą cofania.
Jak widzisz, nie trzeba wcale wiele wysiłku, aby cieszyć się wszystkimi korzyściami najmu długoterminowego. Jeżeli potrzebujesz sprawdzonego pojazdu dostawczego, zapoznaj się z ofertą wypożyczalni Ribas. Gwarantujemy minimum formalności i nowoczesne, w pełni gotowe do pracy auta – najwyżej 3-letnie!